LECZENIE ALERGICZNEGO NIEŻYTU NOSA

Jest wiele leków przeznaczonych do leczenia alergicznego nieżytu nosa. Lekarz przepisuje je w zależności od typu i ciężkości objawów, wieku chorego oraz współistniejących chorób.

Istnieje kilka możliwości terapii:

Leki antyhistaminowe

Uwalniają od objawów ANN: kichania i swędzenia nosa, hamują produkcję śluzowej wydzieliny, zmniejszają obrzęk tkanek i udrożniają nos. Dostępne są w postaci tabletek, syropów czy sprejów donosowych.

Glikokortykosteroidy

Steroidy (sterydy) donosowe likwidują stan zapalny, będący skutkiem ekspozycji na alergeny. Hamują gromadzenie się śluzu i łagodzą objawy ANN, w szczególności blokadę nosa, świąd i kichanie. Są skuteczne, bezpieczne i dobrze tolerowane. Warto podkreślić, że dawka glikokortykosteroidów podawanych donosowo w postaci kropli jest tak niewielka, że ryzyko wystąpienia powikłań jest minimalne.

Środki udrożniające górne drogi oddechowe

Mogą być pomocne w redukowaniu objawów takich jak zatkany nos. Jednak donosowe środki udrożniające górne drogi oddechowe nie powinny być stosowane dłużej, niż 3 dni. Przedawkowanie często prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej nosa i nasilenia uczucia blokady. Częste lub przewlekłe stosowanie leków z tej grupy może prowadzić do nadciśnienia, kołatania serca, niepokoju, drżenia, bezsenności, bólu głowy, suchości błon śluzowych, zatrzymania moczu czy nawet zaostrzenia jaskry.

Immunoterapia alergenowa

Immunoterapia alergenowa, czyli inaczej odczulanie to jedyny przyczynowy sposób leczenia chorób alergicznych. Celem odczulania jest zmniejszenie wrażliwości osoby uczulonej na alergeny i dzięki temu – wyeliminowanie objawów lub choćby zmniejszenie stopnia ich nasilenia. Immunoterapia alergenowa przeznaczona jest dla pacjentów, u których objawy są uciążliwe, a czynniki wyzwalające alergię trudne do uniknięcia. Odczulanie prowadzone jest w gabinetach alergologicznych. Zapytaj swojego lekarza o immunoterapię.

Inne formy leczenia

Zwykle do leczenia ANN stosuje się steroidy donosowe, które leczą zapalenie alergiczne i dlatego przynoszą ulgę w objawach. Droga podania pozwala na dostanie się leku bezpośrednio do miejsca docelowego. Jednak czasem katar sienny może wymagać innych form leczenia (np.: usunięcia nieprawidłowości w budowie jamy nosowej). Dlatego istotne jest, aby zgłosić się do lekarza, który ustali właściwą terapię. Część leków na alergie (np. niektóre leki przeciwhistaminowe) dostępnych jest bez recepty. Warto jednak zapytać się alergologa o najnowsze preparaty, które są bardzo skuteczne przy jednoczesnym minimalnym ryzyku objawów ubocznych takich jak senność, zmęczenie czy nadmierny apetyt. Pamiętaj również aby odstawić leki przeciwhistaminowe (na minimum 7-14 dni) przed planowaną konsultacją u lekarza alergologa – umożliwi to wykonanie testów alergicznych w czasie jednej wizyty.