FAQ

Alergiczny nieżyt nosa jest spowodowany przez reakcję organizmu na alergeny, podczas gdy w trakcie przeziębienia walczymy z wirusami. Obie te sytuacje mogą prowadzić do wystąpienia podobnych objawów: kichania, wodnistego wycieku z nosa, uczucia blokady oraz swędzenia nosa. Można jednak odróżnić obie choroby. Alergiczny nieżyt nosa charakteryzuje się:

 • brakiem gorączki oraz bólu mięśni,
 • bezbarwną, wodnistą wydzieliną z nosa, nie żółtą, czy zieloną oraz gęstą,
 • serią kichnięć po czym ustąpieniu kichania,
 • odczuwalnym świądem nosa, ucha czy gardła,
 • łzawieniem z oczu,
 • długotrwałym i nawrotowym występowaniem objawów w sezonie narażenia na alergen.

Częstym problemem jest również nawracające lub przewlekłe zapalenie zatok. Wtedy wśród objawów występujących głównie po przeziębieniu dominują: uczucie blokady, zielona, ropna wydzielina, uczucie rozpierania w okolicy czołowej, bóle głowy. Gdy występują u Ciebie takie objawy poproś o konsultację laryngologa.

Mimo, że alergiczny nieżyt nosa nie zagraża życiu, ma istotny wpływ na jego jakość. Pogarsza jakość snu, osiągnięcia w szkole i w pracy, samopoczucie. Trudno jest normalnie funkcjonować jeśli stale występuje kichanie i wyciek z nosa.

Warto wiedzieć, że nieleczony ANN może prowadzić do innych poważnych schorzeń:

 • zapalenia spojówek, czyli błon śluzowych pokrywających oko,
 • zapalenia zatok, gdyż z powodu zalegania w nich wydzieliny może dojść do rozwoju infekcji bakteryjnej,
 • polipów nosa, czyli przerostów błony śluzowej prowadzących do trudności w oddychaniu, chrapania i pogorszenia jakości snu,
 • astmy oskrzelowej.

Aby nie nasilać objawów, przede wszystkim należy unikać narażenia na alergeny:

 • dbać o czystość w domu,
 • w sytuacji posiadania zwierząt domowych, nie wpuszczać ich do sypialni,
 • pamiętać o częstym praniu zasłon, nakryć łóżek, dywanów, a także pluszowych zabawek,
 • jeśli to możliwe wymienić materace piankowe, które mamy więcej niż 5 lat oraz nowy materac pokryć plastykową ochronną powłoką,
 • pozbyć się pleśni, jeśli jest obecna na ścianach domu.

W Polsce alergiczny nieżyt nosa wywołują najczęściej alergeny roztoczy kurzu domowego, pyłki roślin (trawy, brzoza, bylica), pleśnie oraz alergeny zwierząt domowych (kot, pies, gryzonie). W przypadku uczulenia na roztocze objawy występują praktycznie cały rok ale ulegają nasileniu w okresie grzewczym (jesień, zima) i przy sprzątaniu. U osób uczulonych na pyłki objawy występują w sezonie pylenia konkretnych roślin, np., w kwietniu przy uczuleniu na brzozę lub w maju, czerwcu i lipcu w przypadku uczulenia na pyłki traw. W określeniu na co możemy być uczuleni bardzo pomaga zanotowanie kiedy zaczęły i kiedy skończyły się objawy oraz porównanie tego z kalendarzem pylenia roślin w Polsce lub raportami pyłkowymi, które dostępne są w internecie.

Około 70% osób z astmą oskrzelową ma również ANN. W ich przypadku dużą rolę odgrywa leczenie alergicznego nieżytu nosa, co ułatwia osiągnięcie dobrej kontroli objawów astmy. Nieleczony katar sienny może prowadzić do pogorszenia astmy.

Częstość występowania astmy wzrasta u pacjentów z umiarkowanym i ciężkim ANN, którzy są wrażliwi na alergeny wewnątrz i zewnątrzdomowe.

Steroidy donosowe, takie jak flutykazon czy mometazon mogą być stosowane u dzieci od 3 lat. Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią zawsze powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem leków.

Podstawą leczenia kataru siennego jest unikanie alergenów, o ile uda się stwierdzić co nas uczula. W przypadku określenia konkretnego alergenu, obok wyeliminowania go, możliwa jest immunoterapia alergenowa, czyli odczulanie.

ANN jest chorobą przewlekłą i leczenie powinno być kontynuowane tak długo, jak zaleci lekarz. Po osiągnięciu kontroli choroby może on zredukować dawkę leków do minimalnej efektywnej. Należy pamiętać, że ANN jest chorobą zmienną i może także wymagać zwiększenia dawki leków podczas nasilenia się objawów, np. po kontakcie z alergenem. Osoby z sezonowym nieżytem mogą potrzebować leczenia profilaktycznego. Niekiedy wystarczy stosowanie jednego leku w postaci tabletek lub kropli. U niektórych pacjentów objawy udaje się opanować dopiero przy jednoczesnym stosowaniu tabletek, kropli do nosa i kropli do oczu. Gdy objawy sezonowe są uciążliwe warto zgłosić się do swojego lekarza na kilka tygodni przed spodziewanym początkiem sezonu tak, aby zrealizować receptę i zacząć stosować leki kilka dni przed typowym początkiem sezonu.