FAQ

POChP to przewlekła obturacyjna choroba płuc – nazwa wskazuje na to, że jest to choroba która nie ustępuje. Objawy mogą różnić się stopniem nasilenia w różnych okresach, jednak proces chorobowy toczy się stale. Po zaprzestaniu palenia i podczas regularnego przyjmowania leków objawy mogą zostać zredukowane. Pozytywnie może wpłynąć również rehabilitacja oddechowa. Jednak duszność i uczucie zmęczenia z czasem będą postępować. Ważne, aby chorzy uczyli się, jak radzić sobie z chorobą i prowadzić aktywne życie.

  • Jeśli jesteś palaczem, zaprzestań palenia. To najważniejsza czynność, która może poprawić jakość http://cialis-online-secure.com/ płuc.
  • Leki są bardzo ważne – ich przyjmowanie ogranicza objawy choroby.
  • Należy utrzymywać czyste powietrze w domu, bez dymu papierosowego i innych zanieczyszczeń oraz silnych zapachów.
  • Ważna jest aktywność fizyczna, szczególnie ćwiczenia oddechowe.
  • Jeśli oddychanie zaczyna być coraz trudniejsze, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać na oddział ratunkowy.

Do zaostrzenia choroby dochodzi najczęściej z powodu infekcji wirusowej lub bakteryjnej, z powodu zanieczyszczenia środowiska lub nagłego zaprzestania stosowania leków wziewnych. Do typowych objawów zaostrzenia należy nasilenie duszności, kaszel z odkrztuszaniem ropnej, zielonkawej plwociny, pogorszenie tolerancji wysiłku. Należy wtedy udać się do lekarza. Zwykle niezbędne jest zwiększenie dawek leków, często trzeba włączyć antybiotyki.