LECZENIE POChP

 • Informacja dla palaczy:
  Najważniejszą i pierwszą metodą leczenia jest zaprzestanie palenia. Ta zmiana doprowadzi do złagodzenia objawów POChP. Zaprzestanie palenia spowolni stopień niszczenia tkanki płucnej. Warto zapytać lekarza o metody pomagające w zwalczaniu nałogu.
 • Leki
  Leki stosowane w leczeniu POChP to przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela, a także leki redukujące stan zapalny. Terapia ma na celu złagodzenie objawów i pozwala na poprawę jakości życia. Aby kontrolować objawy POChP należy regularnie przyjmować leki, zwykle do końca życia. Większość z tych leków stosowana jest w postaci wziewnej. Przestrzeganie zaleceń lekarskich w zakresie przyjmowania leków jest kluczowe, ponieważ zależy od tego życie chorego. Ponieważ POChP może wpływać na redukcję poziomu tlenu we krwi, w najcięższych postaciach choroby, gdy dojdzie do rozwoju niewydolności oddechowej jedną z metod wspomagających jest tlenoterapia. Oprócz leków, dla chorych z POChP ważna jest aktywność fizyczna oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała.
 • Aktywność fizyczna
  Każda, nawet niewielka aktywność fizyczna (spacer, zakupy) będzie sprzyjała poprawie oddychania. Warto także wdrożyć regularne ćwiczenia – pomogą wzmocnić mięśnie oddechowe i ogólny stan oraz wytrzymałość organizmu.
 • Dieta
  Zdrowe odżywianie i utrzymanie właściwej masy ciała może znacząco poprawić jakość oddychania. POChP może wpłynąć na stan wagi – spowodować spadek lub wzrost masy ciała. Chory na POChP powinien jeść małe posiłki, ale często. Należy także unikać wzdymających, ciężkostrawnych produktów.