CZYNNIKI WYZWALAJĄCE ASTMĘ

Jakie czynniki powodują zaostrzenie astmy?

Astmę może wywołać każdy czynnik, który podrażnia oskrzela. Mogą to być alergeny u osób uczulonych, ale także dym papierosowy, infekcje, czy stres. Przebieg choroby u każdej osoby jest inny, dlatego najczęściej więcej niż jeden czynnik może prowadzić do nasilenia objawów. Ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać czynniki, które prowadzą do zaostrzenia choroby i starać się ich unikać.

Roztocze kurzu domowego – czyli maleńkie pajęczaki żyjące razem z grzybami i bakteriami w kurzu. Uczulają nas ich odchody. Osoby chore na astmę powinny ograniczyć w swoim otoczeniu liczbę mebli tapicerowanych, dywanów, grubych zasłon, czy nawet pluszowych zabawek, które mogą być siedliskiem znacznych ilości roztoczy.

Alergeny zawarte w sierści, piórach, ślinie, naskórku lub moczu zwierząt domowych mogą powodować zaostrzenie astmy. Nie ma zwierząt, „które nie uczulają”, tylko są osoby, które na dane zwierzę nie reagują nasileniem objawów choroby. Osoby uczulone powinny unikać przede wszystkim obecności zwierząt w sypialni. Jednak, gdy występują duże trudności z opanowaniem choroby – warto rozważyć znalezienie nowego domu dla pupila.

Jeśli masz astmę, rzuć palenie! To absolutna konieczność, ponieważ nawet bierne palenie nasila objawy astmy – staraj się unikać wszelkich pomieszczeń, gdzie są osoby palące.

Przeziębienie jest częstym czynnikiem wyzwalającym lub nasilającym objawy astmy, ponieważ infekcje wywołują stan zapalny w drogach oddechowych. Najczęściej jesteśmy atakowani przez wirusy przeziębienia (rinowirusy) oraz RSV. Bywa też, że przeziębienie jest mylone z astmą i odwrotnie. Gdy każde początkowo błahe przeziębienie kończy się „zapaleniem oskrzeli”, z takimi objawami jak duszności, świsty, długo utrzymujący się kaszel warto poprosić o konsultację specjalistyczną.

W astmie reakcje emocjonalne wpływają na stan chorego. Silne emocje, takie jak: złość, rozpacz, zdenerwowanie lub stres spowodowany trudną sytuacją mogą wywołać zaostrzenie objawów chorobowych.

Jednym z czynników są nagłe zmiany temperatury. W dni wietrzne, czy w pomieszczeniach z wysoką wilgotnością mogą pojawić się skurcze mięśni oskrzelowych, które wywołują kaszel i duszności. Powodem może być także zimne powietrze i ostre zapachy.

W przypadku astmy alergicznej bardzo istotne jest obserwowanie kalendarza pyleń i o ile to możliwe wystrzeganie się miejsc, w których występuje nagromadzenie alergenów (np. kontakt z kotem). Pyłki roślin, szczególnie drzew: brzozy, olchy, leszczyny, traw i chwastów mogą zaostrzyć objawy astmy. Warto unikać świeżo skoszonych trawników, a na spacery chodzić po deszczu.