JAK DIAGNOZUJE SIĘ ASTMĘ?
Niektórzy zapewne boją się na zapas i kiedy po infekcji kaszel nie ustępuje, niepotrzebnie upatrują u siebie oznak astmy. Jednak u wielu osób poranne duszności i świszczący oddech będą podstawą do podjęcia przez lekarza POZ diagnostyki pozwalającej na rozpoczęcie leczenia lub skierowania do specjalisty – alergologa lub pulmonologa.
Pierwszym krokiem jest wywiad lekarski. Lekarz wypyta o:
- występujące dolegliwości i objawy,
- reakcje alergiczne,
- informacje na temat występujących w rodzinie chorób,
- zachorowania na infekcje dróg oddechowych w dzieciństwie,
- przyjmowane leki,
- palenie tytoniu (także bierne narażenie na dym tytoniowy),
- czynniki środowiskowe, czyli w jakim miejscu mieszkamy i gdzie pracujemy.
Kolejnym działaniem diagnostycznym będzie osłuchanie klatki piersiowej przy użyciu stetoskopu.
Aby potwierdzić astmę, lekarz zleci przeprowadzenie badania spirometrycznego. Spirometria jest badaniem, które może wykazać obecność astmy w jej wczesnym stadium. Wykorzystując urządzenie zwane spirometrem ocenia się wydajność układu oddechowego w dostarczaniu powietrza do płuc. Zmniejszenie szybkości przepływu powietrza lub objętości oddechu w zestawieniu z normą dla zdrowego człowieka pozwala zdiagnozować chorobę. Spirometria jest również badaniem, na podstawie którego można ocenić postępy leczenia oraz kontrolę astmy.
Dodatkowym urządzeniem, które monitoruje problemy z oddychaniem jest Pikflometr. Jest to prosty, przenośny aparat do użytku osobistego, mierzący przepływ powietrza z płuc podczas wydmuchiwania. Codzienne zapisywanie wyników może pomóc w ocenie rozwoju choroby i modyfikacji leczenia.